Friday, April 18, 2025


Asistentă condamnată în cazul pacientei care a decedat după ce s-a aruncat din ambulanță

Asistenta medicală Gabriela Botez, în vârstă de 52 de ani, a fost condamnată la un an și opt luni de…

PublicatCurierulDeStiri , in Actualitate Social , at ianuarie 22, 2025

Asistenta medicală Gabriela Botez, în vârstă de 52 de ani, a fost condamnată la un an și opt luni de închisoare cu suspendare, sub supraveghere pe un termen de doi ani și șase luni, în cazul morții profesoarei Loredana Olteanu de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Bacău. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Bacău în ședința din 13 ianuarie 2025.

Tragedia a avut loc în noaptea de 22 mai 2019, când Loredana Olteanu, în vârstă de 41 de ani, a fost preluată de un echipaj medical în urma unei crize. În timpul transportului către spital, pacienta a deschis ușa laterală a ambulanței și a sărit din vehicul, suferind un traumatism cranio-cerebral sever. Deși a fost transportată de urgență la Spitalul Județean Bacău, aceasta a decedat în aceeași zi, în cadrul Secției ATI.

În urma incidentului, ministrul Sănătății de la acea vreme, Sorina Pintea, a declarat că regulamentul prevede clar că pacientul nu trebuie lăsat singur în spatele ambulanței și că nerespectarea acestei reguli a dus la tragicul eveniment. De asemenea, o echipă a Departamentului pentru Situații de Urgență a efectuat o anchetă la Serviciul de Ambulanță Bacău.

Asistenta Gabriela Botez a recunoscut ulterior că a lăsat pacienta nesupravegheată în timpul transportului, invocând teama față de comportamentul imprevizibil al acesteia. Regulamentele medicale stipulează însă că un astfel de comportament impune o supraveghere strictă a pacientului pe durata transportului. În urma recunoașterii faptelor, asistenta a beneficiat de o reducere a pedepsei. Totodată, instanța a decis ca Gabriela Botez, în solidar cu Serviciul de Ambulanță Județean Bacău, să plătească daune în valoare de 200.000 de lei către soțul și copiii victimei.

sursa:zdbc.ro